Off Road Nedir

 

of road nedir
Off Road

Değerli Off Road severler, bu bölümde off road nedir sorusuna birlikte cevap aramaya çalışacağız, eğer yol olmayan yere 4×4 arazi aracınız ile gidiyorsanız bu off road‘dur, daha doğrusu binek araçlar için özellikle düzenlenmiş satıh içermeyen yollarda yapılan da off road‘dur. Kimileri off road sınıfları oluşturur, hatta özel çaba sarfederler sınıflar oluşturmak için, yok piknikçi, yok hafif, orta, hard off road gibilerinden ama aslında tamamı off road‘dur. Siz bakmayın onlara, neden zevk alıyorsanız o yoldan gitmeye devam edin lütfen.

Bu sayfaya yolunuz düştüğüne göre ya off road‘a yeni yeni merak sardınız ve araştırıyorsunuz, ya da bir off road aksesuar satın alma arefesindesiniz, arama yaparken buraya ulaştınız, veya çok daha farklı bir gerekçeniz var. Hangi gerekçeyle olursa olsun önemli değil, önemli olan yollarımızın kesişmiş olması, zaten off road ruhunda da bu yatıyor, birlikte birşeyler yapabilmek. Tek başına off road yapılmaz derler, bu çok doğrudur ve sağlam gerekçeleri var, tek başınıza ıssız bir ortamda arazi aracınızın arıza yaptığını veya battığını düşünün, kendinizi kurtaramazsanız işiniz çok zordur. Off Road dayanışmadır, off road yardımlaşmadır. En az iki araç olarak off road yapılmalı, riskli yerlere gelinince önce bir aracın tamamen geçmesi beklenmeli sonra diğer araç riskli alana girmelidir. Bütün bunlara dikkat ederseniz çok zevk alacağınız bir spor dalıdır.

Off Road Aracı
Off Road

 

Sevgili dostlar, off road ilk olarak askeri amaçlarla ortaya çıkmıştır, off road nedir sorusunun cevabını ararken buna değinmemek olmaz diye düşündüm. Askeri personelin ve savaş teçhizatının yol olmayan yerlerden naklini gerçekleştirmek amacı ile ilk kez yapılmıştır, savaş şartlarında geçmek istediğiniz her yerde yol bulamıyorsunuz tabii, bu amaçla özel araçlar tasarlanmıştır, temelinde ön ve arka olmak üzere iki diferansiyeli olan, arazi şanzımanına sahip güçlü motorlu araçların imalatına başlanmıştır. Günümüzde daha çok hobi amaçlı veya spor amaçlı off road yapılmaktadır, ayrıca off road araçları daha iri olmaları dolayısıyla da tercih edilmektedir, daha güvenli bulunmaktadır.

Değerli off road sever dostlar, off road nedir sorusuna birlikte cevap aradığımız bu yazımı beğenirsiniz umarım, biraz kişisel tanımlamalara girmiş olabilirim, yanlışım varsa şimdiden özür dilerim, kusura bakmayınız lütfen.

Bol çamurlu, off road dolu günler dilerim.

Kalın sağlıcakla

Hasan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s